کتاب روان شناسی عمومی ویژه نرسنگ و قابلگی مطابق مفردات درسی  مضمون روان شناسی عمومی پوهنتون علوم طبی کابل برای رشته های نرسنگ و قابلگی توسط انتشارات رویش (ناشر تخصصی کتابهای روان شناسی در افغانستان) و انتشارات صبح امید چاپ شد.

محتوای این کتاب  بر اساس آخرین یافته های علمی در بخش روان شناسی و با توجه به نیازهای رشته نرسنگ و قابلگی در افغانستان تنظیم شده است. تا کنون منبع آموزشی رسمی در این بخش که هم دارای چارچوب های علمی و مطابق با معیارهای آموزشی آکادمیک در جهان بوده و هم نیازها و  شرایط فرهنگی و اجتماعی افغانستان مدنظر قرار گرفته باشد،در دسترس استادان و محصلین این رشته ها در افغانستان قرار نداشت و این کتاب می تواند به خوبی جوابگوی این نیاز باشد.

از جانب دیگر، در اکثر کتابهای روان شناسی موجود، به «نقش دانشمندان اسلامی در توسعه روان شناسی» اشاره ای نشده و  «تاریخچه فعالیت های روان شناسی در افغانستان» هم موجود نیست. در این کتاب هر دو  مورد بررسی شده است که از نقاط منحصر به فرد کتاب می باشد.  

همچنین محتوای این کتاب همخوانی و هماهنگی نزدیکی با مضمون «صحت روانی» در نرسنگ و قابلگی دارد که به معرفی آسیب ها و اختلالات روان شناسی می پردازد. 

کتاب دارای ۲۳۰ صفحه و ۱۳ فصل تنظیم شده و دارای شماره بین المللی کتاب (شابک) رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می باشد. 

عنوان فصل ها: 

 مفدمه : مروری گذرا بر تاریخچه روان شناسی در افغانستان

فصل 1: تاریخچه، مفاهیم و مکاتب روانشناسی

فصل 2:  مبنای زیستی رفتار

فصل 3: مبانی نظری یادگیری

فصل 4:  حافظه و فراموشی

فصل 5: هوش و استعداد

فصل 6:  انگیزش و هیجان 

فصل 7:  خودآگاهی

فصل 8:  استرس، مقابله و سازگاری 

فصل 9: روانشناسی تفاوت های فردی

فصل 10: ارتباطات بین فردی، بین گروهی و اجتماعی

فصل 11:  رشد انسان در گستره عمر

فصل 12: شخصیت

فصل 13:   شناخت، احساس و رفتار اجتماعی

این کتاب از طریق مرکز پحش انتشارات صبح امید در کابل (چهارراه پل سرخ ـ مارکت ملی) و همچنین کتابفروشی های کابل و ولایات قابل دسترس می باشد.

 

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
کلیه حقوق متعلق است به انتشارات صبح امید
دیزاین شده در سما