اهدای کتاب ،  اهدای دانایی بیشتر از  سی سال جنگ خارجی و داخلی بر زیربناهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان آسیب های بسیار شدیدی وارد نموده  است که بازسازی آنها نیازمند تلاش فراوان و مشارکت جمعی می باشد.
کودکان و نوجوانان امروزی آینده سازان افغانستان می باشند که هنوز در محرومیت های شدید ناشی از وضعیت جامعه پس از جنگ به سر می برند. خوشبختانه در مدت ده سال گذشته که جامعه افغانستان به سمت آرامش و پیشرفت قدم برداشته است ، شرایط بهتری برای مردم جامعه افغانستان ایجاد شده است. لذا در شرایط فعلی به هر اندازه که  برای ارتقای ظرفیت های انسانی کودکان و نوجوانان تلاش صورت گیرد به همان اندازه برای ساختن آینده بهتر برای افغانستان تلاش صورت گرفته است.

یکی از معیارهای سنجش پیشرفت در کشورها ، میزان چاپ کتاب و نسبت خواندن کتاب بین مردم جامعه می باشد که متاسفانه در افغانستان به دلایل مختلف این نسبت ها بسیار پایین می باشد. فقر اقتصادی، میزان بالای بیسوادی، عدم موجودیت امکانات و پایین بودن فرهنگ کتابخوانی بین مردم را می توان از دلایل عمده آن دانست.
خواندن کتابهای مختلف می تواند در توسعه معلومات و ارتقای مهارتهای زندگی برای کودکان افغانستان بسیار موثر باشد و این نکته به طور مستقیم در بهبود شرایط زندگی شخصی آنان در آینده و همچنین ساختن جامعه ای کارآمد نقش مهمی دارد.
در شرایط فعلی به چند دلیل دسترسی کودکان و نوجوانان افغانستان به کتاب های غیر از کتابهای درسی دارای مشکلات و محدودیت می باشد:
-    با توجه به مشکلات موجود امکان حضور مستقیم کودکان و نوجوانان در کتابفروشی های سطح شهرهای افغانستان  برای اکثرکودکان و خانواده های آنان فراهم نیست.
-    کودکان با توجه به تقسیم اوقات درسی فرصت مناسب برای حضور در کتابفروشی های شهر و تهیه کتابهای مورد نظر خود را ندارند.
-    برای کودکان در افغانستان کتابفروشی های اختصاصی و مورد تایید مراجع آموزشی و تربیتی تقریبا وجود ندارد.
-    با توجه به تخصصی نبودن کتابفروشی ها، امکان انتخاب کتابهای مناسب از لحاظ محتوا ، کیفیت و قیمت مناسب برای کودکان مقدور نیست.
-    دوستداران کودکان افغانستان که علاقمند به اهدای کتاب به مکاتب و یا مراکز مرتبط با کودکان باشند ، جهت تهیه کتابهای مناسب به مراکز تخصصی عرضه کتابهای کودکان دسترسی ندارند. بر اساس نکات فوق، کانون آینده سازان که یکی از بخش های موسسه فرهنگی و انتشاراتی صبح امید می باشد به هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی ، آسان نمودن دسترسی کودکان و نوجوانان به کتاب و همچنین زمینه سازی برای ترویج فرهنگ اهدای کتاب به مکاتب و لیسه ها کمپاین اهدای یک میلیون کتاب برای کودکان و نوجوانان افغانستان را برگزار نموده است.
برای شرکت در امر خیر و عام المنفعه کمپاین اهدای کتاب و اهدای دانایی راههای مختلفی وجود دارد :
1. علاقمندان می توانند بصورت مستقیم از انتشارات اینده سازان کتابها را با تخفیف ویژه این کمپاین خریداری و سپس به مکاتب و افراد مورد نظر خویش اهدا نمایند.
2. علاقمندان می توانند مبلغ مورد نظر خویش برای شرکت در این کمپاین و محل مورد نظر برای اهدای کتاب را اعلام نموده و پیش فاکتور خرید کتاب با تخفیف ویژه این کمپاین را از کانون آینده سازان دریافت نمایند.پس از واریز مبلغ فاکتور، کانون آینده سازان کتاب ها را طبق فاکتور به محل مورد نظر اهدا نموده و اسناد و عکس مربوطه را به اهدا کننده ارسال خواهد کرد.
3. علاقمندان می توانند فقط مبلغ مورد نظر خود برای اهدای کتاب را اعلام نموده و انتخاب جامعه هدف برای اهدای کتاب را به کانون آینده سازان واگذار نمایند. کانون آینده سازان با بررسی نیازمندی ها، جامعه هدف را تعیین نموده و به اهدا کننده اطلاع خواهد داد.  بقیه مراحل مانند روش  قبلی (روش 2 در اهدای کتاب)  انجام خواهد شد.
قابل ذکر است که مشارکت در این کمپاین از داخل و خارج افغانستان فراهم است.
همچنین امکان اهدای کتاب به گودکان در کشورهای دیگری که مهاجرین افغانستان حضور دارند، نیز امکان پذیر می باشد.
برای مشارکت در این امر خیر و یا دریافت اطلاعات بیشتر، می توانید به راههای ارتباطی کانون آینده سازان و موسسه فرهنگی صبح امید ارتباط بگیرید.
افغانستان :
 0093789000180 – 0093749000540
.........................................................................................
اگر درسایه درختی استراحت می کنیم، مدیون کسی هستیم که زمانی آن درخت را کاشته است.
آینده جامعه خود را با دانایی بسازیم...

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
کلیه حقوق متعلق است به انتشارات صبح امید
دیزاین شده در سما