زیارت کارته سخی کابل
زیارتگاه سَخی مکانی در منطقه کارته‌سخی کابل، پایتخت افغانستان است که خرقه منتسب به پیامبر اکرم(ص) در سال ۱۱۸۲ق در مسیر انتقال از بدخشان به قندهار مدتی در آن قرار گرفت. 

نمایشگاه یار مهربان بزودی برگزار خواهد شد.

ولایت کابل یکی از ولایت‌های کشور افغانستان است که با ولایات لوگر، وردک، پروان و ننگرهار هم‌مرز است. مرکز آن شهر کابل و پایتخت کشور افغانستان است.  مردم ولایت کابل ترکیبی از فارسی‌زبان و پشتو زبان می‌باشند. آنان غالباً مسلمان اند، و تعدادی از سیک‌ها نیز در این ولایت به ویژه در مرکز آن اقامت دارند. اکثریت مردم کابل را فارسی زبانان تشکیل می‌دهند
رشته‌کوه‌های پغمان در غرب، کوه قوریغ در جنوب غرب، کوه شیردروازه، آسمایی و علی‌آباد در مرکز، کوه صافی در شمال شرق و سلسله‌های جنوب شرق بگرامی، شینه، لته‌بند و تنگ غارو کوه‌های مهم ولایت کابل را تشکیل می‌دهد. تپه بی‌بی مهرو، تپه مرنجان، تپه تاج بیک، قلعه بلند و کلوله‌پشته از همواری اراضی می‌کاهد. بلندترین قله ولایت یعنی کوه پغمان ۴۷۰۰ متر ارتفاع دارد و بلندی دیگر کوه‌های این ولایت از ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر است. باقی اراضی هموار کابل دارای خاک‌های رسوبی قابل کشاورزی است. ساحه کابل بیشتر اقلیم خشک دارد و سطح سالانه باران در ماهای حمل وثور (فرودین و اردیبهشت) ۴۰۰ میلی متر می باشد. در زمستان درجه حرارت بین منفی 15 و منفی۲۰ درجه سانتی گراد و در تابستان بین +۱۵ و +۳۸ درجه سانتی گراد می رسد.

ولایت هِرات به مرکزیت شهر هرات، پس از ولایت هلمند بزرگ‌ترین ولایت از ولایت‌های افغانستان است. ولایت هرات همراه با فراه و نیمروز جمعاً ولایات غربی افغانستان را تشکیل می‌دهند و با کشور ایران هم‌مرز هستند.  مردم این ولایت اکثریت تاجیک‌ها هستند و اقلیت آن‌ها را پشتون‌ها، هزاره ها، درانی، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها و ترکمن‌ها تشکیل می‌دهند.
هرات یکی از قدیمی‌ترین ولایات افغانستان است که ریشه‌های آن به آریانای باستان می‌رسد. برخی منابع غربی هرات باستان را بنام «آریا» یاد نموده‌اند که همان گونه یونانی شده هریوا است.

ولایت بامیان به مرکزیت شهر بامیان از ولایت‌های مرکزی افغانستان است. این منطقه به دلیل وجود صدها اثر تاریخی که به موجب کثرت فرهنگی زیادی که در گذشته در آن وجود داشته، دارای شهرتی جهانی می‌باشد.
نام بامیان با آثار مشهوری چون بت‌های بودا و غارهای پیرامون آن، قلعه‌های شهر ضحاک، شهر غلغله و بند امیر همراه گشته‌است. بامیان مرکز هزارستان به‌شمار می‌آید. طبیعت بامیان کوهستانی است. حتی مناطق هموار کمی که وجود دارد از ارتفاع زیادی برخوردار بوده و طبیعت سرد و خشن دارد.
بامیان در جنوب کوه‌های هندوکش و در شمال کوه‌های بابا واقع شده‌است.  بلندی‌های کوه بابا باعث به‌وجود آمدن سه حوزه آبریز متفاوت در این ولایت شده‌است و ولسوالی‌های آن را از همدیگر جدا می‌کند.

کلیه حقوق متعلق است به انتشارات صبح امید
دیزاین شده در سما